Можна не сумніватися, що одним з найбільш популярних і улюблених бюджетних дайверів є знаменитий годинник Orient EM65 «Mako». Що зовсім не дивно, адже EM65 прості і надійні як танк, і можуть служити своєму господареві десятиліття без будь-якого обслуговування. Цей годинник для багатьох став квитком у світ дайверских годинників, а любителі годинників зі стажем вважають свою колекцію неповною без Mako. Причому якщо продовжити аналогію з кіно, то це недорогий квиток на цілком пристойні місця. Не збоку або за колоною. Так, місця трохи далі від центру, але вуха не закладає від маркетингової і рекламної нісенітниці, як у тих, хто сидить в перших рядах. І публіка на сусідніх кріслах дуже приємна: вона не пересичена, їй поки все цікаво, від неї не віє снобізмом, і вона з захопленням приймає все нове.

Знаменита модель була запущена у виробництво в лютому-березні 2004 року, і поступила в продаж, приблизно в кінці того ж року. Було запропоновано вісім варіантів годинника з трьома кольорами циферблата: чорний, синій і помаранчевий; з синьою, чорною або «пепсі» вставкою на однонаправленому безелі; на браслеті або гумовому ремінці. У 2009 році обмеженим тиражем, ексклюзивно для ринку США були випущені годинники з жовтим циферблатом.

У годиннику стояв механізм Orient 46943 movement, робоча конячка, що випускається з 1971 року. Даний калібр веде свій родовід від Seiko 7005, який компанія Orient допрацювала і вже більше 40 років використовує в своєму годиннику. У чималому ступені саме цьому надійному і легкому в обслуговуванні механізму, Orient Mako зобов’язані народною любов’ю. Калібр має 21 камінь, класичні японські 21600 напівколивань на годину, покажчик дня тижня і дати, запас ходу 40 годин. Тут немає стоп-секунди і ручного заводу, тільки двосторонній автопідзавод, один з найефективніших.

Походження назви «Mako» оповите таємницями і легендами. І до нашого EM65 у Orient були моделі як з акулою на задній кришці, так і з дельфінами.

Однак, маючи на задній кришці лише стандартну емблему Орієнта, EM65 удостоївся цієї честі, незважаючи на те, що лого з дельфінами було лише на ремінці, а годинник з браслетом взагалі нічого з морською живністю не пов’язувало. Єдине що не викликає сумнів, то що це ім’я годиннику дали американці, які люблять давати прізвиська чому завгодно. За однією версією годинник назвали Mako через дельфіна, зображеного на гумовому ремінці. Кому-то він здався схожим на акулу-мако. Інша версія свідчить, що один відвідувач форуму PMWF (poor man’s watch forum), порівняв синій Orient EM65 з автомобілем 1960s Corvette Mako Shark concept. Як би там не було, але на Watchuseek вже з середини 2007 року до годинника міцно прилип ярлик Mako.

Трохи пізніше з’явилися спадкоємці, які стали не менше популярними, ніж прабатько: Ray, Mako XL, і гілка, яка проіснувала дуже недовго – побічна гілка Dolphin.

У 2015 році вийшли Orient Mako USA в яких були змінені деякі моменти, що викликали нарікання власників: годинник отримав сапфірове скло замість мінерального і литі крайні ланки браслета.

Але не тільки американці мають ексклюзивні моделі Mako для свого ринку. Таїланд до 230-річчя Бангкока отримав лімітовану серію з цікавими квітами на циферблаті.

Ще одна обмежена серія називалася Orient Rattanakosin Limited Edition. У комплекті був чудовий гумовий ремінець в традиційних кольорах тайського прапора з щільно прилеглими до корпусу, вигнутими краями (curved end rubber watch strap).

 

А вже в цьому році Mako, а слідом за ним Ray отримали кардинальне оновлення, в якому головним став перехід на новий механізм Orient Cal. F69, має можливість ручного заводу і хак (стоп-секунду). В результаті з бічної поверхні пропала кнопка перекладу дня тижня.

Це нововведення поділило любителів даної моделі на два приблизно рівних табори: прихильників класичного дизайну з кнопкою-пушер і противниками.

Безсумнівно, радує, що Orient розвиває свою популярну модель і в майбутньому нас чекають цікаві новинки.

Оригінальні Mako поступово змінить нова модель, а класичний поступово перетвориться в колекційну рідкість. І поки у нас ще є час придбати той самий, що став вже легендарним Mako. Тепер дозвольте закінчити з історією і перейти безпосередньо до огляду, тепер уже класики Orient EM65 «Mako».

Огляд Orient EM65 Mako

За великим рахунком, він повинен був відбутися вже давно. Приступимо.

Мій екземпляр прийшов в простій гофрованої коробочці чорного кольору з картону. На кришці нанесено сріблястий напис Orient і зображений логотип компанії. Зверху була надіта суперобкладинка білого кольору. Всередині була подушечка, навколо якої був застебнутий ремінець, на якому теліпалася пластикова бирка. На ній є наклейка з повним рефом моделі, в такому вигляді: FEM65005DW.

Годинник має сталевий корпус діаметром 41,5 мм. Товщина його, включаючи плоске мінеральне скло 13 мм, а відстань між дужками становить 22 мм. Верхня частина корпусу сатинована, бічна полірована. Класичні пропорції сучасних дайверских годинників, натхнених Submariner-му. Ідеальний розмір, відповідний для будь-якого зап’ястя. Водозахист 200 метрів.

На бічній поверхні загвинчується заводна головка з великою насічкою, яка оточена двома захисними виступами. Вона трохи підпружинена і при відкручуванні трохи вистрибує. На торці головки всюдисуще лого Орієнта. Трохи вище, на 2 години, розміщена та сама кнопка-пушер перекладу дня тижня, яка надавала Mako його особливий вид. Вона захищена від попадання вологи спеціальною гайкою з рискою, яку необхідно вигвинчувати для операцій з кнопкою. Число місяця перекладається заводною головкою висунутою на одне клацання. З обох бічних граней годинника є фаска, своєрідний зріз на нижній і верхній частині.

Дужки досить сильно нахилені вниз, але щільно прилягати до руки заважає опукла задня кришка. Це до речі характерно для багатьох «дайверів» Orient, її можна було б зробити більш плоскою. На кришці є порівняно неглибоке гравірування, ймовірно лазерне, можливо я помиляюсь. Стандартну наклейку з голограмою я зняв. У верхній частині годинника, на зрізі між дужками видно загадковуа точку, сакральний зміст якої мені не зрозумілий. Можу лише припустити, що можливо це необхідно для визначення положення годинника верх-низ в перевернутому стані.

Головною прикрасою годинника, звичайно ж є циферблат. Глянцевий, що має глибокий темно-синій колір, який змінює відтінок залежно від освітлення, але ніколи не перетворюється в яскраво-блакитний на яскравому сонці, як деякі інші годинники з таким циферблатом, а завжди залишається благородного синього відтінку. Присутній так званий ефект «променів сонця» (sunburst). По зовнішньому колу йде похиле кільце з хвилинною розміткою. Воно з фарбованого пластику. Це з’ясував одного разу один з форумчан watch.ru, який хотів сильніше зарядити люм і залишив годинник прямо під самою лампою розжарювання на досить тривалий час. В результаті дане кільце перекосило, і воно злегка поплавилося)).

Нижче кільця розміщені металеві накладні мітки, на яких присутній люмінесцентний склад. Індекси 12-6-9 виконані у вигляді арабських цифр, інші просто загострені на краю. На місці трійки, прямо навпроти заводної головки знаходиться віконце, обрамлене сталевою рамкою, з покажчиками дня тижня і числа місяця. У мого екземпляра цифри на диску дати від 1 до 9 стоять трохи нерівно, злегка їдучи вгору, інші дні точно по центру. Помітно це лише при великому збільшенні.

За численними відгуками в мережі металевий браслет у даній моделі не дуже хороший. Основною проблемою є штамповані кінцеві ланки і тонкі шпильки, що йдуть з ними. З чуток, у Ray браслет трохи краще. Але плюсом Orient Mako є те, що годинник відмінно виглядає на самих різних ремінцях. Якщо хочеться сталевий браслет, то годинник можна посадити на меш (міланський браслет).

Ну і в кінці трохи про механізм і точність годинника. Як я вже згадував в годиннику стоїть простий і надійний калібр Orient 46943 movement. Він не відрізняється красою обробки і високою точністю, але його легко і дуже недорого обслужать в будь-якій майстерні. Хоча знаю людей, які носять Орієнт, як то кажуть «на забій», без всякого репассажа, більше 15 років. Так є слабке місце у 469 калібру, це пластикові шестеренні перемикання дати, але завдяки цьому захищені інші деталі механізму від поломки. Та й запчастин до годинника завались. Тут немає ручного заводу, але автоматичне заведення одне з найефективніших. Ну а власники Орієнт зі стажем вже давно виробили навик робити стоп-секунду притримуючи висунуту заводну головку пальцями. Точність мого примірника становить +8 секунд в добу. Особисто я так і не дізнався, який у годинника запас ходу, тому що ношу його майже кожен день, протягом двох місяців, і він у мене взагалі поки не зупинявся. Максимальна кількість часу, який він лежав без руху – це доба. За паспортом при повному заводі, годинник на даному механізмі повинен працювати близько сорока годин.

У підсумку я вважаю, що Orient EM65 «Mako» один з кращих дайверских годинників в своїй ціновій категорії. Годинники особисто мене, безсумнівно, радують і цілком ймовірно в майбутньому, я спробую ще що небудь з цього славного сімейства, можливо синій Ray з новим механізмом.